Skip to content

Cechy wykończeń drewna i naprawa w wypadku uszkodzenia

Katarzyna Gadamska

Dyrektor Kreatywny

Cechy wykończeń drewna i naprawa w wypadku uszkodzenia

26 czerwca, 2024

Meble twarde

Lakier:

Podkreśla naturalne piękno drewna, łatwe do naprawy, wnika we włókna drewna co chroni je przed wilgocią. Wymaga regularnego konserwowania, może podlegać plamieniu.

Olejowanie:

Podkreśla naturalne piękno drewna, łatwe do naprawy, wnika we włókna drewna co chroni je przed wilgocią. Wymaga regularnego konserwowania, może podlegać plamieniu.

Woskowanie:

Zapewnia ciepłe wykończenie, łatwe do naprawy, pozwala drewnu „oddychać”. Mniej trwałe niż niektóre inne wykończenia, wymaga regularnego odnawiania.

Powłoki na bazie żywicy epoksydowej:

Bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, łatwe do czyszczenia. Może być trudne do naprawy, może wpływać na naturalny wygląd drewna.

Bezbarwne impregnacje:

Chroni drewno przed wilgocią i szkodnikami, pozwala na zachowanie naturalnego wyglądu. Może wymagać częstszego odnawiania, niektóre impregnacje mogą zmienić kolor drewna.

Farba:

Zapewnia pełne pokrycie i krycie, łatwa do czyszczenia. Ukrywa naturalną teksturę drewna, pękać po upływie czasu.

Patyna (starzenie):

Nadaje meblom charakter, postarza wygląd drewna. Może prowadzić do naturalnego zużycia i uszkodzeń, wymagająca w kładzeniu.

Czy drewniane meble można łatwo naprawić w przypadku uszkodzeń?

Drewniane meble zazwyczaj można naprawić w przypadku drobnych uszkodzeń. Skala i rodzaj uszkodzenia wpływają jednak na to, jak łatwo i skutecznie można je naprawić.

Rysy i zadrapania:

Drobne rysy można zazwyczaj zredukować za pomocą specjalnych past do usuwania rys, dostępnych w sklepach z artykułami do pielęgnacji mebli. W przypadku głębszych rys może być konieczne użycie specjalnych wypełniaczy do drewna.

Obtarcia:

W przypadku miejsc, gdzie drewno zostało obtarte, można spróbować wyczyszczenia i ponownego polakierowania. Jeśli drewno jest olejowane, konieczne może być nałożenie nowej warstwy oleju.

Wgniecenia i ubytki:

W przypadku wgnieceń lub ubytków w drewnie można zastosować wypełniacze do drewna, dostępne w różnych odcieniach. Po nałożeniu, wypełniacz można szlifować, a następnie dopasować do koloru i wykończenia reszty mebla.

Złamania i pęknięcia:

W przypadku poważniejszych uszkodzeń, takich jak złamania lub pęknięcia, konieczne może być zastosowanie klejów specjalnych do drewna. Po sklejeniu warto odpowiednio długo odczekać, a następnie przystąpić do ewentualnego lakierowania.

Problemy z wykończeniem:

Jeśli lakier czy olej na meblach zaczyna się łuszczyć lub pękać wymagane będzie ponowne nałożenie. Wcześniejsze usunięcie starego wykończenia i gruntowanie mogą być konieczne w przypadku poważniejszych problemów.

Pozostałe wpisy:

Charakterystyka Techniczna Mebli

26 czerwca, 2024

Prezentujemy najważniejsze cechy techniczne mebli, które ułatwią Państwu wybór dekoracji w naszym studio

Czytaj więcej

Zasady Użytkowania I Konserwacji Mebli

26 czerwca, 2024

W firmie Decodore dokładamy wszelkich możliwych starań, aby dostarczone klientom meble tapicerowane były najwyższej jakości.

Czytaj więcej

O autorce: Katarzyna Gadamska

Moja pasja tkaninami trwa od kiedy tylko pamiętam. Dla mnie tkaniny to porywająca dziedzina życia, artyzmu, sztuki, koloru, dotyku, struktury, faktury, sposobu tkania oraz surowca. Każdego dnia uczę się czegoś nowego, ponieważ każdego dnia powstają nowe wzory opracowane przez coraz to nowych artystów i rzemieślników, pracownie projektowe i laboratoria. Tak samo lubię pracę z ludźmi i ich wnętrzami. Razem tworzymy piękne wnętrza, pełne kolorów lub delikatności, faktur, wzorów bądź gładkości, połysków i matów. Moja praca z wnętrzami trwa już ponad 20 lat i nadal jest pasją.

POZNAJ LEPIEJ NASZ ZESPÓŁ