Dawniej nazywane kobiercami, dziś dywanami, te piękne pokrycia podłóg o okrywie runowej służą człowiekowi od zarania dziejów. Nie sposób określić daty pochodzenia dywanów gdyż ze względu na swoje bardzo ważne funkcje i walory użytkowe w życiu człowieka, były po prostu zużywane.
Kobierce dawały ciepło, chroniły przed chłodem, zakrywały otwory okienne, ozdabiały ściany, były całunami. Wiadomo tylko, że kobierce pochodzą z terenu Azji. Turcy poprzez prowadzone podboje najbardziej przyczynili się do rozpropagowania sztuki tkanina dywanów. Zdobnictwo na dywanach dotyczyło ludzi, zwierząt domowych i roślin, chyba że ośrodki tkackie były położone na terenach ortodoksyjnych Islamu, wtedy głównie ozdobą były ornamenty i wzory geometryczne. Do produkcji dywanów używano wełny, w tym również wielbłądziej, rzadziej jedwabiu. Były to kobierce uzyskiwane poprzez ręczne wiązanie każdej nitki, potem strzyżone. Produkty były luksusowe i wyjątkowe. W Europie pierwsze dywany powstały w Hiszpanii w XII wieku, potem technika ta zanikła i odnowiła się dopiero w XVII wieku we Francji, skąd znamy najsłynniejsze dywany produkowane w Aubusson. Następnie sztuka ta odnowiła się w Wielkiej Brytanii w XVIII wieku. Wówczas również w Polsce przy każdym większym dworze magnatów działały wytwórnie kobierców na wewnętrzny użytek tegoż dworu.
Kilka powodów dlaczego warto mieć dywan w domu:
Dywany pięknie definiują przestrzeń w domu
Dają ciepło stanowiąc dekorację wnętrza
Przekazują emocje, preferencje kolorystyczne mieszkańców wprowadzając do wnętrza duży walor estetyczny
Dywany z naturalnych włókien działają jak naturalne filtry w domu i przechwytują cząsteczki kurzu, przez co poprawiają jakość powietrza w domu
Dywany z naturalnych włókien są antystatyczne i poprawiają bilans ładunków we wnętrzu
Dywany naturalne stanowią znakomitą izolacje cieplną
Dywany zmniejszają obciążenie fizyczne spowodowane chodzeniem po twardych podłogach
Dywany naturalne są łatwe do czyszczenia i prawie nie wymagają konserwacji
Dywany naturalne są biodegradowalne i mogą być recyklingowane
Przewodnik dla kupujących dywany:
Dobry wybór jeśli masz zamiar ozdobić swój dom pięknym, ręcznie robionym dywanem, który będzie opracowany specjalnie dla Ciebie. Oto pytania na jakie musisz sobie odpowiedzieć:
Do jakiego wnętrza ma być opracowany dywan?
Jeśli do salonu to trzeba przewidzieć intensywność użytkowania i dobrze wybrać rodzaj przędzy z jakiej ma powstać dywan. Jeśli do korytarza to trzeba wybrać jeszcze bardziej wytrzymałą przędzę.
Jaka będzie optymalna wielkość dywanu? Czy ma wchodzić pod meble czy też dochodzić do mebli.
Jaki kształt dywanu: kwadrat, prostokąt, owal, koło.
Czy ma być jakiś wzór na dywanie, czy też gładki np. z bordiurą dookoła?
Jaka ma być wysokość dywanu?
Powinien być dywan czy lepsza będzie wykładzina?
Wykładzina z obszyciem czy też od ściany do ściany?
Aby ułatwić Państwu wybór przędzy z jakiej chcą Państwo kupić dywan powstał przewodnik po rodzajach włókien oraz po sposobach tkania dywanów. Nasza oferta obejmuje zarówno dywany gotowe jak i na zamówienie. Proces wyboru i kupna dywanu jest bardzo osobisty. Ludzie spędzają wiele godzin wybierając idealny dywan, aby dopasować go do swojego wnętrza i stylu życia. Chcemy dać Państwu swobodę w tworzeniu dywanu swoich marzeń. Jeżeli oferta gotowych produktów nie spełnia Państwa oczekiwań proszę wybrać rozmiar styl i kolorystykę a przygotujemy dywan według projektu indywidualnie dopasowanego. Dywan, którego wzór i kolor jest wyjątkowy dla Państwa. Przy dywanach na specjalne zamówienie skupiliśmy się na wełnie ponieważ wełna jest absolutnie najlepszym surowcem do takiej produkcji. Dywan przygotowany na indywidualne zamówienie jest najlepszym rozwiązaniem dla wielu wnętrz. Każde wnętrze jest inne i wymaga innego rozwiązania. Poza tym płacą Państwo za wymagany rozmiar, a nie rozmiar, który wyznaczył producent.