Skip to content

Pielęgnacja tkanin – piękny wygląd przez lata

Katarzyna Gadamska

Dyrektor Kreatywny

Pielęgnacja tkanin – piękny wygląd przez lata

21 czerwca, 2024

Dywany i wyładziny

Temat jak dbać o dekoracje tkaninowe w domu jest bardzo istotny dla naszej firmy. Zagadnienie jest ważne gdyż chcielibyśmy aby nasze dekoracje po kilku latach były nadal ładne. Aby wiedzieć jak o nie dbać musimy już na wstępie, przy początkowym projekcie wiedzieć jakie tkaniny i dekoracje wybrać. Sposoby prania dekoracji:

Tkaniny firanowe wymagają prania raz na kwartał, zasłonowe co 3 do 5 lat, pod warunkiem że się je odpowiednio dobrze wytrzepie raz na rok. Najlepiej robić to w dzień pochmurny i lekko wilgotny. Pilnujmy aby po kupieniu zasłon był jak najdłuższy okres do prania ale też nie dopuszczajmy do zbytnich zabrudzeń gdyż się nie odpiorą. Nowa tkanina ma swoją apreturę i nie osadza się na niej łatwo kurz. Zasłony z podszewką chronią nas przed kurzem z zewnątrz, gdyż większość kurzu zostaje na podszewce. Zanim wybierzemy sposób prania dekoracji sprawdźmy metki wszyte do zasłon, firan. Pranie wodne w domu W ten sposób pierzemy głównie firany i delikatne poliestrowe dekoracje bez podszewki. Ze stor wyjmujemy wszystkie patyczki pozdjęciu ich z szyny z rzepem. Pierzemy w niskich temperaturach, bez wirowania (podczas wirowania powstają trwałe zagniecenia które się nie odprasują). Po odsączeniu wody mokre tkaniny wywieszamy do wyschnięcia. Wilgotne dekoracje zawieszamy na karniszach. Można je przeprasować żelazkiem ustawionym na najniższą temperaturę. Pralnia również może uprać wodnie i jest to znacznie wygodniejsze ale oczywiście droższe rozwiązanie.

Tkaniny poliestrowe

Tkaniny poliestrowe są dosyć łatwe w pielęgnacji jednakże wiele plam się nie spiera. Tkaniny te mają badzo dużą zaletę, nie wykurczają się nawet po wielu praniach. Są odporne na światło i długo zachowują kolor, poza białymi firanami które po kilku latach żółkną lub szarzeją. Tkaniny te nawet często prane długo zachowują urodę. Należy tylko pamiętać, że tafty z natury są pozagniatane i się nie rozprasowują, jest to charakterystyka tafty. Zasłony poliestrowe z powodzeniem możemy szyć nad podłogę i będą przez lata zachowywać taką samą wysokość.

Tkaniny wizkozowe

Bardzo trudne w pielęgnacji. Plamy się z trudem spierają, zagniecenia robią się trwałe. Wiskoza jest bardzo higroskopijna, przy dużej wilgotności pomieszczenia się wydłuża, jak jest sucho się skraca. Bardzo trudno jest dopasować wysokość zwłaszcza w welurach wiskozowych które są bardzo ciężkie, więc zdecydowanie najlepiej aby tkaniny opierały się o podłogę lub leżały na niej. Wiskozę pierzemy chemicznie lub też w najbardziej nowoczesnych pralniach z systemem Lagoon, które piorą w wodzie, zabezpieczając włókna tkaniny przed deformacją.

Tkaniny lniane i bawełniane

Są to tkaniny naturalne, nawet z domieszką poliestru lub poliamidu łatwo się kurczą. Procent kurczliwości tkaniny wynosi od 1 nawet do 7% w zależności od sposobu wykończenia tkaniny (im bardziej naturalne wykończenie tym większa kurczliwość). Należy to wziąć pod uwagę przy palnowaniu dekoracji. Przed cięciem tkaniny trzeba ją zdekatyzować, czyli wyprasować żelazkiem z parą wodną w odpowiedniej dla danej tkaniny temperaturze. Nawet po przygotowaniu dekoracji i pierwszym jej upraniu tkanina może się skrócić, po to należy zrobić zakłady w zasłonach, tradycyjnie zawinięcie powinno być podwójne, 10 cm i jeszce raz 10 cm ale może też być mniejsze. Tkaniny te łatwo się zagniatają. Zalecany sposób prania to pranie chemiczne lub w pralniach z systemem Lagoon, które piorą w wodzie, zabezpieczając włókna tkaniny przed deformacją. Najlepiej aby takie dekoracje, zwłaszcza lniane opierały się o podłogę 2-3 cm.

Tkaniny jedwabne

Przy planowaniu jedwabnych zasłon należy pamiętać że nie lubią one światła. Zasłony obowiązkowo muszą mieć podszewkę. Jest to tkanina również kurczliwa, nie lubi wody, woda potrafi na niej zostawić plamy. Pranie zalecane chemiczne lub też w najbardziej nowoczesnych pralniach z systemem Lagoon, które piorą w wodzie, zabezpieczając włókna tkaniny przed deformacją Długość zasłon – najlepiej opierające się o podłogę. Jedwab pięknie gra światłem i się mało zagniata. Zasłony jedwabne mogą również skrócić się podczas prania.

Tkaniny wełniane

Wełna jest bardzo sprężysta, przy nawinięciu na belkę jest mocno naprężona i dlatego przed krojeniem należy tkaninę rozwinąć i zostawić rozróconą na stole, tkanina ucieknie nawet do 5%. Po uszyciu wełna jest łatwa w dopasowaniu wysokości więc może być zarówno leżąca na podłodze jak i do podłogi. Wełna nie lubi wody, pranie chemiczne lub też w najbardziej nowoczesnych pralniach z systemem Lagoon, które piorą w wodzie, zabezpieczając włókna tkaniny przed deformacją. Ogromną zaletą tkanin wełnianych jest to że się nie gniotą i długie lata wyglądają ładnie.

Welury

Zdecydowanie najlepszą metodą jest trzepanie, pranie chemiczne bądź w pralniach z systemem Lagoon. W welurach bardzo istotne jest aby włos po praniu nie był przygnieciony. Najbardziej wymagające są welury wiskozowe, welury bawełniane i poliestrowe zachowują się znacznie lepiej. Ważne jest aby zaraz po praniu welury zawiesić aby się nie zagniatały, ponieważ te zagniecenia będą już trwałe. Tak samo po zdjęciu zasłon do prania nie należy długo ich przechowywać w złożonej postaci.

Zasłony z gumowym blackoutem

Zasłony z gumowym blackoutem narażone dodatkowo na dużą operację słońca po praniu chemicznym w blackoucie będą miały dziury. Tkanina może też mieć karbowania. Spowodowane jest to reakcją gumy na promienie słoneczne.

Zasłony z podwieszką i flanelą

Należy zwrócić uwagę aby wszystkie składowe użyte do uszycia zasłon były odpowiednio wykurczone (zdekatyzowane) aby po praniu nie było problemu że każda tkanina inaczej pracuje i trzeba przeszywać zasłony.

Symbole

Poprosimy o odwiedzenie internetu ponieważ symboli jest bardzo wiele. Ponadto ulega zmianie prawo co do używania odczynników w pralniach chemicznych i wiele symboli ulegnie zmianie lub też będzie nieaktualne w najbliższym czasie.

Pozostałe wpisy:

Charakterystyka Techniczna Mebli

26 czerwca, 2024

Prezentujemy najważniejsze cechy techniczne mebli, które ułatwią Państwu wybór dekoracji w naszym studio

Czytaj więcej

Zasady Użytkowania I Konserwacji Mebli

26 czerwca, 2024

W firmie Decodore dokładamy wszelkich możliwych starań, aby dostarczone klientom meble tapicerowane były najwyższej jakości.

Czytaj więcej

O autorce: Katarzyna Gadamska

Moja pasja tkaninami trwa od kiedy tylko pamiętam. Dla mnie tkaniny to porywająca dziedzina życia, artyzmu, sztuki, koloru, dotyku, struktury, faktury, sposobu tkania oraz surowca. Każdego dnia uczę się czegoś nowego, ponieważ każdego dnia powstają nowe wzory opracowane przez coraz to nowych artystów i rzemieślników, pracownie projektowe i laboratoria. Tak samo lubię pracę z ludźmi i ich wnętrzami. Razem tworzymy piękne wnętrza, pełne kolorów lub delikatności, faktur, wzorów bądź gładkości, połysków i matów. Moja praca z wnętrzami trwa już ponad 20 lat i nadal jest pasją.

POZNAJ LEPIEJ NASZ ZESPÓŁ