Dywany to dekoracje wnętrz o bardzo długiej tradycji sięgającej tysięcy lat. Dywany pochodzą z Azji li były tam używane prawie od zawsze. W Europie pokazały się jako kobierce najpierw na ścianach dopiero potem stały się dekoracją podłóg. Sposobów tkania dywanów jest sporo, choć najbardziej popularne są te najstarsze technologie, czyli ręczne wiązanie lub też tkanie w postaci kilimów. Dywany ręcznie wiązane od zarania dziejów były wykonywane w Azji, a metodą stosowaną dziś oprócz wiązania jest wstrzeliwanie nitek a potem wiązanie ich klejem z podłożem, metoda ta to tafting. Jest też inna metoda tkana na wielkich krosnach Wiltona. Jak zawsze metoda determinuje konkretny wygląd produktu.
Dywany ręcznie wiązane
Dywan ręcznie wiązany składa się z setek tysięcy pojedynczych węzełków. Wokół osnowy i wątku tkaniny bazowej dywanu przędza jest ręcznie wiązana. Im cieńsza nić zastosowana do produkcji dywanu tym bardziej szczegółowy wzór może być odtworzony i tym bardziej ekskluzywny dywan uzyskamy. Faktura takiego dywanu będzie wręcz aksamitna. Dywany ręcznie wiązane maja niezwykłą trwałość i wyjątkowo piękny wygląd. Takie dywany ze względu na ogromną ilość nitek na 1 cm2 mogą być bardzo cienkie, co również stanowi o ich luksusie.
Dywany Handloomed / ręcznie tkane
Dywany ręcznie tkane są mniej pracowite niż ręcznie wiązane ale nadal wymagają wyjątkowych kwalifikacji. Dywany te są ręcznie tkane na krosnach wahadłowych. Nici do produkcji tych dywanów są również ekskluzywne i cienkie. Jeżeli w procesie tkania, nici nawijane są na pręt a potem przecinane to powstają różnice wysokości okrywy co daje możliwości zróżnicowania tekstury dywanu. Technika ta jest stosowana czasem przy małych wzorach ale głównie w dywanach jednokolorowych o ciekawych teksturach.
Dywan z przyciętymi pętelkami
W wyniku procesu tkania ręcznego powstają pętelki które po przycięciu dają widoczne zakończenia nici. Daje to bardzo ciekawą teksturę dywanu.
Dywany tuftingowe
Metoda tuftingowa jest najbardziej popularną metodą produkcji dywanów. W rozpięte na blejtramie płótno wstrzeliwuje się ręczną maszynką nitki. Do maszynki można włożyć kilka kolorów przędzy za jednym razem a prace wstrzeliwania włókien odbywają się na lewej stronie. Po wstrzeleniu wszystkich nitek i sprawdzeniu czy rzeczywiście wzór został uzyskany taki jak był zaplanowany, lewą stronę dywanu zalewa się silikonem a prawą stronę dywanu się przycina na odpowiednią długość. Dywan można przystrzyc na taką samą wysokość lub też niektóre wzory zachować niższe lub też wyższe wykorzystując maszynkę do frezowania dywanów. Dywany tuftingowe są najbardziej dziś rozpowszechnioną techniką pozwalającą uzyskać dywan z wzorami i różnymi kolorami. Ilość kolorów zastosowana w tych dywanach praktycznie nie ma końca.
Dywany kilimowe
Dywany kilimowe (kelimy) są płaskie i powstają na płaskich krosnach. Na rozciągniętych na ramie nitkach osnowy przeplata się nici wątku. Powstają w ten sposób piękne płaskie dywany, często z wzorami geometrycznymi.
Dywany Aubusson
Jest to bardzo pracochłonne tkanie gobelinowe. Wokół bawełnianych osnów okręca się ręcznie i ciasno nici wełniane i jedwabne. W ten sposób powstają piękne, skomplikowane i wielobarwne wzory.
Tkanie igłowe
Dywany te powstają wykorzystując technikę haftu krzyżykowego. Na niciach osnowy ciasno są umieszczane hafty krzyżykowe wełnianą nitką. Dywany robione tą techniką są płaskie, mają piękną teksturę i można uzyskać przeróżne geometryczne wzory.