Katarzyna Gadamska
Dyrektor Kreatywny
Surowce do produkcji pościeli, wypełnień i pledów
25 czerwca, 2024
Pościel to bardzo ważna grupa tekstyliów domowych. W pościeli spędzamy bardzo wiele godzin każdej doby. To jak się wyśpimy, w dużej mierze zależy od pościeli. Bardzo często ludzie, którzy pocą się w nocy nie wiedzą, że w prosty sposób mogą sobie pomóc wybierając właściwą pościel i materac do swojego łóżka. Nasze ciało produkuje w nocy sporo wilgoci i ważne jest właściwe jej odprowadzenie. Oddychająca pościel i materac zapewnią nam zdrowy odpoczynek podczas snu.
Bawełna
Bawełna jest najszerzej używanym surowcem służącym do produkcji tkanin. Bawełnę mamy wokół siebie w wielu miejscach domu, nosimy z niej ubrania, śpimy w niej, użytkujemy w łazience, itd. Rozróżniamy cztery odmiany bawełny, dwie pochodzą z Indii i Afryki, dwie z Południowej Ameryki. Dzisiaj bawełna może być uprawiana wszędzie gdzie są sprzyjające ku temu warunki, czyli regiony tropikalne i subtropikalne. Najbardziej poszukiwaną odmianą bawełny do produkcji tkanin pościelowych jest bawełna tzw. egipska, która charakteryzuje się najdłuższymi włóknami. Odmiany bawełny o długich i cienkich włóknach dają najlepsze jakościowo produkty końcowe i oczywiście najdroższe. Najczęściej używane do produkcji pościeli i ręczników. Zwyczajne odmiany bawełny produkowane są w Indiach, Pakistanie, Turcji i USA. Bawełna odmiany egipskiej produkowana jest w USA w stanie Georgia oraz w Sudanie. Włókno bawełniane produkowane jest z kul nasiennych roślin bawełny, które wyglądają jak kule waty. W ciepłych rejonach świata bawełna była używana już 3 tysiące lat przed naszą erą, do krajów europejskich, gdzie przeważały len, wełna i jedwab (jedwab jako synonim luksusu), na stałe została wprowadzona dopiero w XVI wieku. Wtedy to Francja zaimportowała z Indii pierwsze większe transporty drukowanej w kwiaty bawełny. Do dziś kolorowe wzory zawierające kwiaty, gałązki i liście, drukowane na bawełnie nazywa się indyjskimi. Rewolucja przemysłowa XVIII wprowadzająca maszyny do produkcji tkanin rozpropagowała tkaniny bawełniane w całej Europie. Następnie udoskonalane zostały sposoby druku tych tkanin, wprowadzone nowe syntetyczne barwniki, itd.
Charakterystyka bawełny
Bawełna jest mocnym włóknem, jest lekka, odporna na ścieranie, oddychająca, wchłaniająca bardzo dobrze wodę. Może być wielokrotnie prana i suszona, nadal zachowując swoje właściwości. Bawełna pięknie się barwi, również niestety szybko oddaje kolory przy trwałym i mocnym nasłonecznieniu. Jeżeli włókna bawełny są krótkie to wyroby bawełniane są nietrwałe. Bawełna jeśli nie jest tkana w sposób ścisły mocno się kurczy. Dużym minusem bawełny jest to, że do jej produkcji wymagana jest olbrzymia ilość wody.
Pościel z bawełny
Charakterystyka bawełny
Bawełna jest mocnym włóknem, jest lekka, odporna na ścieranie, oddychająca, wchłaniająca bardzo dobrze wodę. Może być wielokrotnie prana i suszona, nadal zachowując swoje właściwości. Bawełna pięknie się barwi, również niestety szybko oddaje kolory przy trwałym i mocnym nasłonecznieniu. Jeżeli włókna bawełny są krótkie to wyroby bawełniane są nietrwałe. Bawełna jeśli nie jest tkana w sposób ścisły mocno się kurczy. Dużym minusem bawełny jest to, że do jej produkcji wymagana jest olbrzymia ilość wody.
Tkaniny używane przez naszą firmę do produkcji pościeli:
Satyna bawełniana
Używamy cienkiej i bardzo delikatnej w dotyku satyny bawełnianej. Jest to tkanina jednostronna i dzięki użyciu bardzo długich przeplotów, miękka i elastyczna. Satyna jest błyszcząca po jednej stronie dzięki ukośnemu tkaniu. Do produkcji satyny używany tzw. bawełny egipskiej – ręcznie zbieranej, o bardzo długich włóknach. Dodatkowo aby wzmocnić tkaninę długie włókna są w tkaniu skręcane. Bawełna egipska zapewnia wyjątkową miękkość i wytrzymałość tkaniny.
Perkal
Ekskluzywna tkanina bawełniana o ścisłym splocie, gdzie jedna nitka przechodzi nad drugą. Tkanina jest gładka i ścisła co daje bardzo dużą wytrzymałość. Jest przyjemna w dotyku i matowa. W przeciwieństwie do satyny charakteryzuje się pewną sztywnością co daje poczucie że pościel jest długo świeża. Pościel z perkalu delikatnie szeleści w użytku. Perkal dzięki zwartym splocie jest bardzo ciepłą tkanina. Do produkcji perkalu używana jest bawełna egipska o bardzo długich włóknach.
Płótno bawełniane
Płótno ma splot prosty, zwany inaczej płóciennym. Tkanina mniej delikatna w dotyku niż perkal i satyna, o rzadszym splocie. Co za tym idzie również mniej wytrzymała. Używana na pościel dla dzieci i do pokoi gościnnych.
Len
Zdecydowanie najlepsze włókno łączące względy praktyczne z wyrafinowanym wyglądem. Włókna lniane są bardzo długie, idealne do produkcji pięknych tkanin. Rośliny lnu mają krótki okres uprawy, po wysianiu w marcu, zbiory następują już w lipcu. Len rośnie bardzo dobrze w różnym klimacie, uprawiany jest w Europie od Francji po Ukrainę, w Polsce był uprawiany przede wszystkim na Śląsku. Jest również ekologiczny, gdyż nie potrzeba go dodatkowo nawadniać podczas uprawy. Len jest z powodzeniem używany od tysięcy lat i dziś ponownie przeżywa swoją świetność. Ze względu na łatwość obróbki bawełny w poprzednim wieku został trochę zapomniany. Len jest jednym z najstarszych i najmocniejszych włókien używanych do produkcji ubrań i wielu różnych rzeczy wokół nas. Ponieważ jest wytrzymały, a mokry jeszcze bardziej to żagle były robione również z lnu. Len jest oddychający, pięknie absorbuje wodę, jest antybakteryjny, można go wielokrotnie prać i suszyć. Znakomicie się barwi i zachowuje kolory. Latem chłodzi a zimą grzeje. Z lnu powstaje piękna pościel oraz ręczniki, choć bawełna jest tu znacznie bardziej popularna.
Luksusowy, piękny, wyrafinowany, delikatny w dotyku. Używany do produkcji tkanin od tysięcy lat. Najbardziej luksusowy jedwab pochodzi od gąsienic karmionych liśćmi morwy. Naturalnym miejscem farm produkcji jedwabiu jest Azja, a początek miał miejsce w Chinach. Gąsienice produkują cieniutkie i bardzo długie nici, tzw. filamentowe. Jedwab ze względu na pracochłonność zarówno uzyskania włókien jak i tkania jest bardzo drogi. Poza tym im większa wilgotność i upały w których rosną gąsienice tym niższa jakość jedwabiu, natomiast w klimacie ciepłym i suchym powstaje piękne włókno jedwabne. Cenę jedwabiu wyznacza długość nici filamentowej, kolor i połysk surowca. Jest powszechnie znany fakt, że nić jedwabna jest najbardziej wytrzymała ze wszystkich naturalnych włókien. Jedwab jest bardzo lekki, delikatny w dotyku, miękki i bardzo odporny, zagniecenia powstające na tkaninie nie są trwałe. Jedwab grzeje zimą i chłodzi latem. Jedwab bardzo szybko absorbuje wilgoć i pięknie schnie. Jedwab nie tworzy ładunków statycznych i nie pleśnieje. Znakomita absorbcja jedwabiu jest również powodem dla uzyskiwania pięknych kolorów, głębokich i bardzo intensywnych. Minusem jedwabiu jest jego mała odporność na gorąco i światło słoneczne. Dekoracje okienne wykonane z jedwabiu narażone na stałą wystawę słoneczną po kilku latach będą mieć wypalone dziury. Jedwab znakomicie się nadaje na pościel, ze względu na znakomitą przepuszczalność powietrza i wilgoci, właściwości termoizolacyjne i wyjątkowy, gładki i przyjemny dotyk. Wypełnienia kołder również pięknie się sprawdzają z jedwabiu ze względu na swoje wyjątkowe właściwości.
Alpaka
Włóka Alpak są bardzo cienkie, lekkie i delikatne, są również ekskluzywne i wyjątkowe pod względem właściwości. Włókna Alpaki są bardzo ciepłe, w tym mogą się z powodzeniem równać z kaszmirem. Alpaki żyją w górach, oryginalnie pochodzą z Ameryki Południowej. Włókna alpak nie zawierają lanoliny, a właściwości termoizolacyjne nadaje im poduszka powietrzna zawarta w każdym włosie. Włókna alpaki nie potrzebują żadnej obróbki chemicznej a do zastosowania ich do produkcji wystarczy upranie w wodzie z mydłem. Włókna alpak wchłaniają wilgoć z otoczenia i bardzo szybko ją oddają. Kołdry z włóknem alpaki będą się pięknie dostosowywać do temperatury otoczenia a nie będą przegrzewać naszych ciał nocą. Koce z alpaki również są bardzo lekkie i ciepłe.
Moher
Znakomicie się nadaje na pledy, szale, swetry a włókno uzyskiwane jest z kóz angorskich. Włosy młodych kóz są bardzo delikatne, cienkie, lekkie i miękkie. Moher jest bardzo ciepły i mocny. Jako domieszka do różnych innych włókien czyli bawełny, wełny, poliestru czy jedwabiu sprawdza się znakomicie podnosząc walory cieplne produktu.
Wełna owcza
Najszerzej stosowane włókno w produkcji wszelkich rzeczy wokół nas. Wełna owcza najbardziej ekskluzywna pochodzi z owiec rasy Merynos. Runo merynosów jest delikatne i miękkie, po wstają z niego cieniutkie, ekskluzywne przędze czesankowe. Koce, pledy, szaliki i swetry powstające z merynosów są ciepłe i cienkie. Wełna owcza, z normalnych odmian owiec jest również często stosowana do produkcji pledów i koców, jednakże tylko młode owce mają tak delikatne runo aby powstawały delikatne w dotyku produkty. Wełna ze względu na dużą zawartość lanoliny jest hypoalergiczna, więc znakomicie się sprawdza w dywanach i tkaninach dekoracyjnych. Wełna była kiedyś często stosowana do produkcji kołder ale dziś raczej są stosowane inne wypełnienia.