Katarzyna Gadamska
Dyrektor Kreatywny
Tkaniny tapicerskie dla wymagających
26 czerwca, 2024
Jak dokonać wyboru tkaniny tapicerskiej?
Wybór mebla tapicerowanego oraz tkaniny, która na nim jest, to niełatwa sprawa. Trzeba się zastanowić na czym będzie nam wygodnie siedzieć, jakie wymiary mebla są właściwe
do naszego wnętrza oraz jakie parametry techniczne powinna spełniać tkanina. Jakiego rodzaju mebla szukamy? Czy takiego na którym będzie siedzieć cała rodzina, czy takiego który ma olśnić wszystko dookoła ale nie będzie mocno użytkowany. W obu przypadkach najważniejsza jest tkanina, która musi się charakteryzować odpowiednimi parametrami i cechami. Dla wielu ludzi najbardziej praktycznym pokryciem kanapy jest skóra. Skóra jednak nie daje tyle ciepła ile wnosi do wnętrza tkanina. Tkaniny możemy wybierać z ogromnej palety wzorów, jakości, kolorów, struktur. Aby wzbogacić Państwa wiedzę przygotowaliśmy garść informacji o tkaninach aby ułatwić wybór.
Szenile, boucle (bukle)
Tkaniny szenilowe lub boucle są z powodzeniem stosowane na tapicerkę. Zastosowane do tkania włochate bądź pętelkowe nitki dają specyficzne tkaniny. Często jeszcze używane są sploty różnych kolorów nici aby podkreślić efekt przestrzenny i nowoczesny splot tkaniny. Tkaniny te z reguły maja piękną strukturę i są miękkie w dotyku. Wyglądają pięknie na dużych formach mebli ze względu na swój przestrzenny wygląd i nowoczesny odbiór. Tkaniny uzyskane w ten sposób nie są wyjątkowo wytrzymałe ze względu na swój raczej luźny splot. Użycie nici poliestrowych daje zdecydowanie mocniejsze tego typu tkaniny niż zastosowanie samych naturalnych włókien. Jednakże same nici poliestrowe bez dodatku naturalnych włókien są mniej miękkie. Tkaniny dają płaski odbiór ale mają wyjątkowo dużą wytrzymałość na ścieranie.
Żakardy
Tkaniny żakardowe są jednymi z najstarszych tkanin europejskich. Wszyscy znamy słynne gobeliny uzyskane właśnie ta metodą. Powstają w wyniku złożonych procesów włókienniczych. Efektem są tkaniny we wzory, jedno lub wielokolorowe o płaskim splocie. Tkaniny żakardowe, zwłaszcza w wydaniu brokatów, wzbogaconych metalicznymi nićmi są chętnie stosowane jako tapicerka do klasycznych mebli. Tkaniny te nadają meblom wyjątkowy i ekskluzywny wygląd. Najczęściej stosowane żakardy to tzw. adamaszki, czyli wytkane wzory z wykorzystaniem jednego koloru nici. Adamaszki powstają w wyniku kombinacji splotów płóciennych prostych oraz ukośnych, adamaszkowych, dając na końcu tkaninę w piękne wzory połyskujące na matowym spodzie. Technika ta stosowana jest najczęściej przy tkaninach pościelowych i obrusowych.
Tkaniny o prostym splocie płóciennym
Do produkcji tkanin o splocie prostym tzw. płóciennym stosuje się przeróżne nici, bawełniane, lniane, poliestrowe, poliamidowe, wełniane, jutowe, w zależności od tego jaką tkaninę i o jakiej wytrzymałości chcemy otrzymać. Tkaniny poliestrowe są bardzo wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu. Splot może być z jednego lub też dwóch kolorów, co może dać ciekawszy dekoracyjny efekt.