Poniższe zalecenia powstały w oparciu o najlepszą wiedzę, nie stanowią jednak gwarancji powodzenia prawidłowej instalacji tapet. Przed położeniem tapety zadaniem profesjonalnego i doświadczonego instalatora jest właściwa ocena stanu technicznego
technicznego ścian, dobór odpowiednich materiałów i technologii oraz wzięcie pod uwagę wpływu warunków atmosferycznych panujących w danym pomieszczeniu
Ważne:
Zakupione tapety należą do towarów ekskluzywnych i dlatego w celu uzyskania optymalnego rezultatu, zalecamy polecić instalację tapet doświadczonemu specjaliście
Sprzedawca tapet nie odpowiada za ewentualne reklamacje związane z procesem kładzenia tapetwe
SPRAWDZENIE PRODUKTU
Prosimy o sprawdzenie, czy dostarczona tapeta zgadza się z zamówieniem. Przed pocięciem i położeniem tapety należy sprawdzić każdą rolkę, czy nie ma widocznych uszkodzeń, czy wzory i kolory do siebie pasują (ta sama kąpiel – batch number, widoczny na etykietach rolek, które prosimy zachować). Za sprawdzenie produktu odpowiada kupujący.
Po położeniu 2-3 wysokości (brytów) należy powtórnie upewnić się, czy na tapetach nie występują różnice kolorystyczne lub uszkodzenia oraz, czy zastosowana technika klejenia jest prawidłowa. Jeżeli zauważone zostaną wady jakościowe lub problemy w kładzeniu, należy przerwać i skontaktować się ze sprzedawcą. Reklamacje przekraczające 2-3 bryty, a dotyczące wad widocznych, nie będą akceptowane.
Każde zgłoszenie reklamacji musi być wsparte próbką tapety, numerem referencyjnym produktu oraz numerem kąpieli.
PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA
Prawidłowe przygotowanie podłoża przed instalacją tapet, jest najważniejszą czynnością oraz warunkiem koniecznym dla uzyskania dobrego efektu końcowego. Czynność tę należy wykonać niezwykle starannie.
Podłoże musi być czyste, suche, o niskiej chłonności (w razie potrzeby zagruntowane), gładkie oraz wolne od kurzu (w praktyce oznacza to konieczność wykonania gładzi gipsowej). Powinno być w miarę jednolitej barwy oraz wolne od pozostałości po pigmentach, które mogłyby wsiąkać w tapetę i ją przebarwić.
Warstwy starej farby (szczególnie olejnej), które częściowo lub całkowicie pokrywają ścianę, mogą utrudnić wnikanie kleju w podłoże. Najlepiej je zeskrobać, a w ostateczności dokładnie przetrzeć papierem ściernym i odtłuścić. Wszelkie ubytki, rysy i nierówności należy uzupełnić, a następnie przetrzeć papierem ściernym, po czym umyć wodą z preparatem odtłuszczającym i całość zagruntować.
Przy powierzchniach mocno wchłaniających (suche sztukaterie, panele gipsowe itp.) lub porowatych ścianach konieczne jest zastosowanie środka gruntującego (na co najmniej 24 godziny przed rozpoczęciem tapetowania). Jeżeli nie wiadomo, czy ściana wymaga gruntowania, można ją zagruntować profilaktycznie. Przed naniesieniem gruntu należy dokonać próby czy środek wnika w głąb. Jeżeli pozostaje na powierzchni ściany, należy przerwać gruntowanie. Zbyt duża ilość nałożonego gruntu może spowodować obniżoną przyczepność kleju, a tym samym i tapety.
Ściany świeżo tynkowane muszą być suche. W przypadku ściany niedawno tynkowanej, powinno się poprzez gruntowanie zneutralizować zasady, które mogą być w nich jeszcze obecne.
Nie wolno kleić tapet na wilgotnych powierzchniach. Należy poczekać, aż ściany będą całkowicie suche. Niezastosowanie się do tych zaleceń powoduje ryzyko zmniejszenia przyczepności kleju oraz powstania w późniejszym terminie pleśni.
KLEJ
Wybór klejów na rynku jest szeroki i każdy specjalista stosuje wypróbowane i sprawdzone przez siebie jego rodzaje. Poza specjalistycznymi klejami do nakładania tapet winylowych, można stosować ogólnodostępny na rynku METHYL SPEZIAL (125g/4,5l wody) z dodatkiem 25% kleju PVA (biały klej do tapet).
Proponujemy jednak stosować kleje profesjonalne o wysokiej jakości: – do tapet na podłożu papieru klej Quelyd – do tapet na osnowie nietkanej Pufas
KLEJENIE
Przy nakładaniu tapety konieczne jest zastosowanie się do informacji, podanej przez producenta we wzorniku tapet, na odwrocie danej tapety lub na końcu wzornika (najczęściej informacja ta ma postać piktogramów, ich opisy zawarte są na końcu niniejszego dokumentu). Piktogramy określają charakterystykę tapety oraz metodę instalacji tapet, w tym, czy metoda wymaga jakiś modyfikacji, w stosunku do dwóch podstawowych metod opisanych w artykule Metody kładzenia tapet